Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
Zakkum(Nerium Oleander) 80-100 cm/Üretim Saksısında 1.Kalite Ürün

₺89,00 ₺59,99 KDV Dahil

%32 İndirim

Memnuniyet Garantili - Hızlı Teslimat

Tipik Akdeniz bitki örtüsüdür. Uzun, zarif, parlak yeşil yapraklı çalı ya da ağaç formundadır. Donlara dayanıklı, tam güneşli ortamlardan hoşlanan, derin budamayı seven bitkilerdir. Aşılama tekniği ile aynı ağaç üzerinden çeşitli renkler elde etmek mümkündür. Çok sayıda varyetesi ve 50’ye yakın rengi vardır. Şehir kirliliğine dayanıklı olup toprak seçiciliği yoktur. Bakımı kolay bir bitkidir. Güney Avrupa’da ve ülkemizde yol ağacı şeklinde kullanılan formları etkileyicidir.

 

Zakkum (Nerium oleander), Apocynaceae familyasından Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2–5 m yüksekliğinde zehirli bir bitki türü.

Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zakkum

Gövdeleri dik, esmer renkli ve silindir şeklindedir. Yaprakları mızrak şeklinde, kısa saplı, karşılıklı veya üçlü dairesel durumlarda dizilmiştir. Çiçekler, yalancı şemsiye durumunda toplanmış, güzel kokulu, büyük çiçeklerin sapları tüylü ve oldukça kısadır. Bitki zehirlidir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitki kardiotonik glikozitler taşır. Dahilen idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici etkisi vardır. Fazla miktarda alındığında zehirlenmelere sebep olur. Haricen zeytinyağı ile yoğrulmuş olan yapraklar bilhassa uyuza karşı kullanılır. Bir gram kuru yaprak, insanlarda tehlikeli zehirlenmelere yol açar. Zehir etkisi kurutma ve kaynatmayla ortadan kalkmaz. Bu bitkiyi yiyen, ölmüş hayvanların etleri de zehirlidir.Kullanımı sırasında asıl semptomlara sebep olan oleandrin' in kaynama noktası 250 °C dir

 

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.