Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
Minyatür(Cüce) Gül Fidanı Pembe Renkli-3 Adet Dolgun Formlu 1.Kalite Gül

₺189,99 ₺139,99 KDV Dahil

%26 İndirim

3 Adet Minyatür Gül Fidanı Fiyatıdır.

Ev içinde (güneşli pencere önünde) veya balkonda saksıda yetiştirilmeye uygun minyatür gül incecik dalları ile ve küçük çiçekleriyle gerçekten minyatür yapılıdır. Saksıda yetiştirmek için en ideal gül türü minyatür (cüce) güllerdir. Bunlara salon gülü gibi ismi de verilir. Çok şirindirler. Doğal-has bir tür değildir. Rosaceae familyasının Rosa cinsinin bahçe gülleri türlerinden oluşturulmuş ve yediveren (devamlı çiçek açan) özellikli olmalarına dikkat edilmiş hibrit gül çeşitleridir. Genelde tamamıyla dikensizdirler.

Bodur güllerle karıştırmayın. Minyatür güllerin dalları kürdan kadar incecik olur. Bu halde çiçeklenmiş olarak mini saksılarda satılırlar. Boyları (satış yerlerinde) 10 – 15cm civarlarındadır. İyi bir bakımla daha da büyümelerini serpilmelerini sağlayabilirsiniz. Genelde 40cm’yi geçmezler.

Kışa dayanıklılıkları: -12C dereceye kadar kesin dayanırlar. Kıyı illerimizde hiç sorun yok. Daha fazla soğuğa dayanmaları pek mümkün olmayabilir (minyatür gül çeşidine göre değişir).

Evlere uyumlu olmaları: Diğer güllerden farklı olarak evlere onlardan daha iyi uyum sağlayabilirler. Yeri bir hayli güneşli ve mükemmel havadar, esintili olmalı. Kışın mutlaka en az iki ay soğuk bir yerde dinlendirmelisiniz.

Yetiştirilmesi ve çoğaltılması

Toprak / sulama: Suyu pek tutmayan (çabuk kuruyabilen) ve havadar özellikli her toprak uygundur. Sulama aralıkları belirli bir düzen dahilinde olması zarar verebilir. Toprağı kaydadeğer bir ıslaklık kaybetmedikçe sulamamalısınız.

Besin / gübre: Yaz boyunca 15 – 20 günde bir defa sulama suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın (ev bitkileri için satılan hafif dozajlı özel sıvı bitki besinlerinin genel kullanım çeşidinden).

Budama: Minyatür güllerinizi ilkbahardan ağustos ortasına kadar her gerekli gördüğünüzde dalları dipten budayabilirsiniz. Bunun tek şartı üzerinde mutlaka tam sağlıklı birkaç yaprak kalmasıdır. Ağustos ortasını geçtikten sonra bir daha budamayın ki kış için güç toplasın. Kış mevsiminin çok hafif geçtiği yerlerde Ekim ayı başına kadar budayabilir tekrar tekrar güzelce çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz. Kış sonuna doğru (henüz canlanma olmadan) bütün dallarını dipten birkaç filizlenme gözü kalacak şekilde budayın ve bu halde en az 8 hafta soğukta dinlenmesini sağlayın (ocak başından mart başına kadar).

Çoğaltılması: Minyatür gülleri çoğaltmak çok kolaydır. Sonbahar sonu ile kış sonu arasında dallarını kesip doğrudan toprağa dikin. Devamlı açık havada güneşli bir yerde tutmalısınız. Rüzgarın ve güneşin etkisiyle en geç ilkbaharın ortasına kadar köklenmiş ve gelişime başlamış olurlar. Sonra yaz boyunca yetişkinleri gibi çiçeklenmeye devam ederler. Kış sonunu geçirip ilkbahara girmişseniz köklenme kolay olmaz. Bu durumda ? tepe çeliği sayfamda anlattığım gibi 1,5 ay kapalı tutmalısınız.

Bonsaide minyatür gül

Gülden bonsai yapmada minyatür güller çok elverişlidir. Çünkü dallarını cüce tutmak için bir şey yapmak gerekmez. Bir yabani gül fidanını dipten uygun gördüğünüz bir yerinden keserek minyatür gül aşılayın. Resimdeki gibi ilginç görünümlü yabani gül bulmalısınız. Ya da resimde gördüğümüz gibi gülün ana kök kısmı gövde gibi dışarıda bırakılmış. Ona göre bir yabani gül bulmak lazım. Bunda dikkat etmeniz gereken şey yabani gül kök kısmındaki filizlenmeleri ilk gördüğünüzde derhal yok etmenizin gerekmesidir.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.