Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
Eforbia Kaktüs 40-60 cm/Üretim Saksıda 2-3 Kök Bol Yaprak

₺199,90 ₺90,00 KDV Dahil

%54 İndirim

Ücretsiz Kargo/Ziraat Y.Mühendisi Onaylı/Garantili Gönderim

Euphorbiaceae (Sütleğengiller) familyasından bir tür. Euphorbia grubunun tam succulent özellikli türlerinden, kaktüs benzeri ama tamamen farklı bir bitki.

 

Özellikleri

Dalları üç köşeli olur. O yüzden ‘trigona’ demişler. Uzun süren kurak mevsimde ya da fazla soğuk havada yapraklarını döker. Şartlar ve toprak uygun olduğunda yaprak ömrü en fazla bir yıldır. Genelde 6 ay bile dayanamaz. Gübre veya bitki besinlerindeki bor elementi ne kadar az olursa yaprak ömrü o kadar uzun olur ama hiç önemli değil. E. trigona’nın gelişiminde önemli olan şey dallarının sağlıklı ve güzel görünümlü gelişebilmesidir. Gelişimi her dalının şamdan şeklinde dallanıp budaklanmasıyla devam eder.

Kış soğuklarına dayanıklılığı kısa sürmek şartıyla en fazla -4C derece olduğu söyleniyor ama gerçekte 0C dereceye bile dayanabilmesi mümkün değil.

Evlerde Euphorbia trogona yetiştirilmesi, bakımı

Çok güneş istese de günde sadece iki saat direkt güneş yetebiliyor. Pencere önünde bulundurmalısınız. Günde en az iki saat direkt güneşe ve pencereden gelecek esintiye ihtiyacı var. Bu şartlarda yaz boyunca gelişime devam eder. Sıcak seviyor. Serinde gelişimi durur, dinlenmeye geçer.

Toprak, saksı, sulama

Toprak konusunda müşkülpesentliği yok. Ağır killi olmayan, tuzlu olmayan, aynı zamanda aşırı hafif gevşek olmayan topraklar uygundur.
4 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı ideal olur.

Büyüdükçe yükseldikçe fazlaca dallanıp budaklanacağından dolayı devrilmemesi için yukarıda tavsiye ettiğim kökleri sağlamca tutan toprak karışımı ve ağır çömlek / seramik saksı kullanmalısınız.

Yaz boyunca toprak hafifçe kurudukça sulayın. Euphorbia trigona yazın suya çok ihtiyaç duyar. Dalların dolgunluğu, sertliği daima mükemmel olmalı. Her sulamada yönünü değiştirin ki gelişim dengeli devam etsin, sadece pencereye bakan kısımda yoğunlaşma olmasın. Kışın seyrek sulayın. Hiç sulamasanız bile hayatta kalır. Yapraklarına haftada bir iki defa su püskürtün. Euphorbiya trigona ve benzer türlerin yapraklardan su içebilme özelliği var.

Besleme, gübreleme

Toprak olarak torf vb özel süs bitkisi toprağı kullanmışsanız ilk yıl bitki besini vermeyin ve eylül başında toprak yıkama sulaması yapın. İkinci yıl genel amaçlı sıvı bitki besini haziran başından ağustos başına kadar her üç sulamada bir verin ve eylül başında toprak yıkama sulaması yapmak da yine şart. Humuslu gerçek doğal toprak kullanmışsanız bitki besini ya da gübre vermeye ve toprak yıkama sulaması yapmaya hiç gerek yok. Yapraklardan besleme Euphorbia türlerinde her halükarda işe yarar ve bunda toprağının niteliği fark etmez.

Çoğaltılması

İlkbahar sonuna doğru en uygun zamandır. İstanbulda mayıs sonu, haziran başı. Daha serin havada köklenme mümkün olamaz. Daha sıcakta ise hiçbir gelişim göstermemesi riski var.

Gecenin en serin saatlerinde keseceksiniz ki fazla süt akmasın. Sütü çok zehirlidir dikkat edin. Keserken gözlerinize süt fışkırmasın diye önlem alın yoksa çok zarar verir, göz sağlığınız elden gidebilir. Kestiğiniz parçaya soğuk su dökün süt akıtması hemen durur. Sonra birkaç gün açıkta bekletin (en azından 48 saat). Kesik yer kendi kendisini tedavi etmiş kabuk bağlamış olmalı. Böylece yaralı yer olmayacağından dolayı diktiğiniz zaman nem karşısında mikrop kapma / çürüme olmaz.

Hafifçe nemli toprağa dikin. Güneş alan esintili bir yerde tutun. Diktikten sonra sulamayacaksınız. Toprak iyice kurudukça hafifçe sulayacaksınız. Bir ay böyle devam edin. Bir ayın sonunda köklenme ve filizlenme gerçekleşir. Normal sulamaya geçebilirsiniz. Büyümesi hızlandığında yazın ortası gelmiştir. Öğle civarı güneşi almamalı. Sulamayı da fazla geciktirmeden zamanında yapın. Böylece çok hızlı büyüyecektir.

Hastalıkları

Yer değişikliği şoklarında eğer o esnada toprak ıslak ise köklerden başlayıp hızla ilerleyen çürüme sık görülür. Yazın dışarıda tutuyorsanız içeri almak için kışı beklemeyin. Sonbahar serinleri bile başlamadan önce, yaz sonunda eve alın. Eğer soğuğa adapte olmaya başlarsa sıcak ve havasız ev ortamına alındığında derhal çürür. Onun için yaz sonunda eve almakta acele edin böylece ev ortamına sağlığı bozulmadan uyum sağlar. Yer değişikliğinden önce toprağının adam akıllı kurumasını bekleyin ve yeni yerinde ne olursa olsun ilk 10 gün kesinlikle sulamayın. Aslında güneşli bir pencere önünde tutup hiç yer değiştirmemek en iyisi.

Euphorbia trigona tuzlu topraklara uyumlu olamayıp zarar görür, ölebilir. Gübre vermeyin. Bitki besini kullanımı ise aynen yukarıda anlatığım usulde yapılmalıdır.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.