Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
Areka Palmiyesi, 150-160 Cm,1.Sınıf Taptaze Sürgünlü(Üretim Saksılı-Foto.Temsili)

₺475,00 ₺375,99 KDV Dahil

%20 İndirim

Ziraat Yüksek Mühendisi Onaylı-Hızlı ve Garantili Gönderim

Fotoraflar Temsilidir.Resimdeki saksı gönderilmeyecektir.Üretim saksısı gönderilecektir.En Güzel En Temiz Hediyelik Areka Palmiyelerimiz Özenle Paketlenerek Gönderilmektedir.

Ürünümüz bol köklü ve oldukça geniş yapılı areka orjinal fotoğraflı ve üretim saksılıdır.Ürünlerimiz 1.sınıftır.

  • Madagaskar orjinli, palmiye tipidir.
  • Çiçeklenme yoktur.
  • Nispi nemin yüksek olduğu, (yarı) aydınlık bir ortam ister.
  • 16° - 22° C arası sıcaklık ister.
  • Yazın kireçsiz su ile bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalıdır.
  • Sulama, toğrağı kurudukça yapılmalıdır.
  • Kışın çok su istemez.
  • 20 günde bir Tropikal Bitki Besini veya Tropikal Bitki Besini Daha Yeşil Yapraklı Bitkiler İçin kullanılabilir.

Familyası: Arecaceae
Anavatanı: Güney Asya ve Filipinler.
Doğal ortamında 30 metreye kadar boylanabilen bir bitkidir.
İstekleri: Yıl boyunca direk güneş almayan aydınlık ortamları sever. Sıcaklık 20 derecenin altına düşmemelidir. Toprak ılık ve nemli tutulmalıdı üzenli olarak nemi korunmalı,kışın saksı altlığına su konmalıdır.
Bakımı: İlkbahar-Yaz ayları boyunca iki hafta arayla hafif dozda besin takviyesi yapılmalıdı ına sıkça su püskürtmeli,saksısını nadiren değiştirmelidir.
16° - 22° C arası sıcaklık ister. Yazın kireçsiz su ile bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalıdır. Sulama, toğrağı kurudukça yapılmalıdır. Kışın çok su istemez.
Gübreleme: Mart ve Ekim ayları arasında yapılabilir.
Üretimi: Tohumlarından ve kök ayırma ile ü ı 25 derece sıcaklıkta 2-3 ay sonra çimlenir.
Hastalık ve zararlılar: Serin ve kuru ortamda büyüme problemi görülür.
Areka bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:
Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışıklardan da yararlanabilir.
Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına sahip bir yerde bakılmalıdır.
Güneş ışığını gören kısım ışığa doğru bir eğilmede bulunur. Bu eğilmeleri engellemek için çiçeğin diğer kısımları ile belirli aralıklarla yön değiştirmeliyiz.
Hava akımlarından kolay etkilenen areka bitkisini bu etkiden korumak için önlemler alınmalıdır. Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan nisanda yapılmalıdır. Areka bulunduğu yerde başka cisimlere temasta bulunmamalıdır. Areka bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 7 °C nin altında olmaması gerektiğidir.
Sulamada dikkat edilmesi gereken hususlar; Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir. Su toprağın her kısmına ulaştırılmalıdır. Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su ile yapılmalıdır Arekada çok büyük bir değişim görülmediği sürece sulamada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır. Sulamada dinlenmiş su kullanmaya her zaman dikkat etmeliyiz.
Areca Bitkisinin Çoğaltılması:
Arekada birden fazla kök var ise bunların bir tanesi diğer köklerden ayırılıp, daha sonra belli bir süre suda bekletilir.
Bu işlemden sonra köklü dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıyla dikerek yeni bir areka bitkisi elde edilir.
2. arekamıza da aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.
Areka bitkisinin budanması:
Budamayı kışın sonlandığı ve havaların güzelleştiği zamanlarda arekanın uzamış dallarına şekil vermek istediğimizde yapabiliriz.
Ancak budadığımız arekanın dalından kesilen uçlarının hava almamasını sağlamalıyız. Bunun için soğuk olan herhangi bir macunla çiçeğin dalının budanan bölümünü kapatmalıyız.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.