Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
4 Adet Wisteria Sinensis Kokulu Morsalkım Fidanı 20-30 cm

₺149,00 ₺109,99 KDV Dahil

%26 İndirim

Memnuniyet Garantili - Hızlı Teslimat

Ürünlerimiz çiçeklenme dönemlerinde değildir.Bitkilerin fenolojik yapılarına göre bazı dönemlerde çiçeksiz olabileceklerini yeniden hatırlatmak isteriz.

Seralarımızda ürettiğimiz ürünlerimizi e-ticaret platformları üzerinden siz değerli müşterilerimize en güzel şekilde paketleyerek garantili olarak göndermekteyiz.Ürünlerimiz 1.Kalite olarak yurt içi ve yurt dışı ihracatını yaptığımız ürünlerdir.Magazamızdaki tüm ürünler ücretsiz kargo olarak gönderilmektedir.Lütfen alışverişinizde bir memnuniyetsizlik yaşarsanız mağamızla iletişime geçin.Ziraat Y.Mühendisi Bekir YEŞİLKAYA

Baklagillerden, salkım durumunda mavi, mor, beyaz, pembe renkli,salkım şeklinde çiçekler açan, boyu 20 m%27ye kadar uzayabilen çok yıllık bir sarmaşık (Wisteria sinensis) türüdür. Anayurdu Çin%27dir.

Ömrü yaklaşık 70 yıldır. . Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye%27de de bulunur. ilkbahar%27dan yaza geçişin mis kokulu habercisi dir. Küçük bir fidecik%27ken, iki üç sene sonra çiçek açmaya başlar. İster ufak bir ağaç, ister müthiş bir sarmaşık olarak yetişebilen, Papilionaceae ailesinden bu bitkinin anavatanı, Uzakdoğu%27da Çin ve Japonya%27dır.

Baklagillerden, salkım durumunda mavi, mor, beyaz, pembe renkli,salkım şeklinde çiçekler açan, boyu 20 m%27ye kadar uzayabilen çok yıllık bir sarmaşık (Wisteria sinensis) türüdür. Anayurdu Çin%27dir. Ömrü yaklaşık 70 yıldır. . Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye%27de de bulunur. ilkbahar%27dan yaza geçişin mis kokulu habercisi dir. Küçük bir fidecik%27ken, iki üç sene sonra çiçek açmaya başlar. İster ufak bir ağaç, ister müthiş bir sarmaşık olarak yetişebilen, Papilionaceae ailesinden bu bitkinin anavatanı, Uzakdoğu%27da Çin ve Japonya%27dır. Tam güneşli ya da yarı aydınlık (günde dört beş saat güneş alan yerler) ortamlarda yetişir. Malzemelerle desteklenmez ise zamanla yer örtücü bitkiler gibi gelişebilir.

Mor salkım bahçede yerinin değiştirilmesinden pek hoşlanmaz. Mesela lodosa açık aydınlık duvarlar mor salkım için idealdir. Yılda iki kez budanması gerekir. Birincisi çiçekler geçtikten sonra çok az, ikincisi yaz sonuna doğru ya da kış sonunda yapılmalıdır. Fakat bu bitkiyi kendi halinde bırakırsanız zamanla dağınık bir form alacaktır. Doğal, budanmamış haliyle kimi mor salkımlar etkileyici Monet tablolarının ve Japon seramiklerinin baş konusu haline gelmiştir. Kışın yapraklarını döker.

Çelik ve daldırma ile üretilir. Dayanıklı ve uzun süre yaşayanlar fidandır. Üretilmesi gül%27e benzer. Çardaklar ve pergolalarda güzel bir görünüm sağlar. Mor, beyaz, krem ve kırmızı renklerinin dışında katmerli olarak yetiştireceğiniz mor salkım, kendiliğinden duvara yapışamayacağından özel bir desteğe (tel, tahta, hasır örgü gibi) ihtiyacı vardır. 

Özellikleri Çiçekler mavimsi mor renkte, kokulu ve 30 cm%27e yaklaşan salkımlar oluşturacak şekildedir. Kuvvetli rüzgarlardan korunaklı yerlerde iyi yetişir. Genç bitkilerde su isteği çok, yaşlı bitkilerde ise daha azdır. Mor salkım (Wisteria sinensis) sarmaşığı arsız bir bitkidir. 

Mor salkım hızlı gelişir, toprak seçimi yoktur. Killi, kireçli, asitli, bakım yapılabilecek her yerde gelişir. Bu arada bu bitkinin Türkiye’de pek kullanılmayan bir yetiştirilme şekli de var. Otobanlardaki dik şevlerde yer örtücü gibi de kullanılıyorlar. Mor salkım hava kirliliğine de dayanıyor.

 

 

 

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.